Skaitmeninis raštingumas – ateities būtinybė - Unique Projects

Skaitmeninis raštingumas – ateities būtinybė

Vienas dažniausiai girdimų klausimų šiandien – ar kompiuteriai ir dirbtinis intelektas nukonkuruos žmones? Ar  mes tapsime nereikalingi? Nors visuomenėje sklando nemažai gąsdinančių antraščių, bet visi specialistai sutinka, kad skaitmeninės technologijos yra nuostabus įrankis, tačiau be jas valdančio žmogaus, jos vis dar yra labai ribotos. O labiausiai bijantiems primena – patys reikalingiausi specialistai ateityje bus tie, kurie gebės jomis tinkamai naudotis. Skaitmeninės revoliucijos epochoje yra labai svarbu neužsiliūliuoti socialinių tinklų informacijos jūroje, skatinti žmonių skaitmeninį raštingumą, gebėjimą pasitelkti įvairias technologijas ir tobulėti ieškant naujų galimybių. Tai ypatingai aktualu šių dienų jaunuoliams, kurie dažnai internetą mato tik kaip neišsekantį pramogų šaltinį.

 

Atsižvelgdama į tai, asociacija ,,Unique Projects“ rugpjūčio 3-11 dienomis įgyvendino Europos Sąjungos finansuojama Erasmus+ projektą „Digital transformation“. Kaune vykusiame jaunimo mainų projekte susibūrė jaunuoliai iš Lietuvos, Lenkijos, Latvijos ir Vengrijos, kurie kartu mokėsi įveiklinti technologijas ir gerinti savo skaitmeninio raštingumo įgūdžius.

 

Jaunuoliai ir skaitmeninės technologijos, ar jiems tikrai jų trūksta?

Skaitmeninis amžius teikia ir galimybių, ir iššūkiųnuo bendravimo supaprastinimo socialinėse platformose, programėlėse iki kibernetinių ir dezinformacijos grėsmių. Nepaisant to, kad dažnai visur piktinamasi neva jaunuoliai ir taip neišlenda iš telefonų, tačiau pastebėta, kad labai maža dalis jų žino, kaip technologijas įdarbinti savo naudai arba pritaikyti jas savo tobulėjimui. Skaitmeninis raštingumas toli gražu neapsiriboja vien kompiuterių ir išmaniųjų telefonų naudojimo įgūdžiais. Tai menas vikriai, saugiai ir išmintingai manevruoti technologijose, įdarbinant jas naudingai. Kadangi ribos tarp mūsų virtualaus ir realaus pasaulių nyksta, labai svarbu suprasti, kad skaitmeninis raštingumas  jaunimui yra toks pat svarbus kaip ir tokie amžini įgūdžiai, kaip skaitymas ir rašymas. Todėl tam, kad jaunimas būtų iš tiesų pasirengęs ateičiai, tobulėti reikia pradėti šiandien.

Skaitmeninis raštingumas – kas tai?

Skaitmeninis raštingumas tai ne tik orientavimasis interneto pasaulyje ar Google naršyklėje, bet ir gebėjimas technologijas tinkamai panaudoti savo naudai – mokslams, karjerai, darbui, saviraiškai. Būti skaitmeniškai kompetentingam – suprasti ir išnaudoti didžiulę interneto informacijos erdvę, suvokti skaitmeninių įrankių galią ir būti atsakingu, informuotu ir aktyviu interneto bendruomenės dalyviu. Todėl įgyvendinto projekto tikslai apėmė ne tik skaitmeninį raštingumą, bet ir siekė stiprinti kritinio mąstymo įgūdžius, skleisti visuomenei apie skaitmeninių įgūdžių svarbą ir ieškoti būdų, kaip juos įtvirtinti vietos bendruomenėse.

Mokytis galima nenuobodžiai

Erasmus+ programos projektuose skatinamas žmonių tobulėjimas visą gyvenimą, taikant neformalaus mokymosi metodus, todėl žinios įgyjamos įdomiai, aktyviai, o jaunuoliai kiekvieną dieną leidžia skirtingose veiklose. Visgi tam, kad jaunuolių motyvacija nedingtų, po visų dienos veiklų vyksta tarpkultūriniai vakarai, ledų laužymo ir komandos formavimo veiklos, mezgasi tarptautinės draugystės. Šiame projekte buvo skirtingų veiklų nuo dalyvių minčių žemėlapių kūrimo, seminarų apie virtualias komandinio darbo priemones iki praktinių užduočių apie darbo pertvarkymą, vietinių gyventojų apklausos atlikimą ir dirbtinio intelekto panaudojimą kasdieniame gyvenime. Jaunuoliai net kelias dienas praleido modernioje VDU kompiuterių klasėje.

Projekto metu įvyko susitikimas su Povilu Žarnausku, viešųjų ryšių ir internetinės rinkodaros profesionalu, kuris turi solidžią 12 metų patirtį, dirbęs su plačiai žinomomis organizacijomis ir šiuo metu einantis Nyderlandų bendrovės „Macaw“ Lietuvos padalinio komunikacijos vadovo pareigas, su jaunuoliais dalinosi įžvalgomis apie kompiuterinio raštingumo ir dirbtinio intelekto įrankius, įskaitant „Chat GPT“ ir to taikymą įvairiuose sektoriuose.

Skaitmeninis raštingumas ne pasirinkamas – tai būtinybė

Šio projekto tikslas – skatinti visuomenę domėtis ir ugdyti savo skaitmeninį raštingumą taip padidinant prieigą prie informacijos, tarptautinį bendravimą, karjeros galimybes, kibernetinį saugumą, kritinį mąstymą, kūrybiškumą, saviraišką, pasirengimą ateičiai ir įtrauktį. Jaunuoliai projekte išbandė ir praktiškai įvaldė įvairius įrankius, taip pasiekiant veiksmingesnį bendradarbiavimą, platesnius išteklius ir skaitmeninio pasaulio atvėrimą savo naudai. O projekto užbaigimui, pritaikydami naujai įgytas žinias ir panaudodami įvairias technologijas, kūrė savo asmeninio verslo planus.

Jaunimo mainų projektas „Digital transformation“ – tai ne tik iniciatyva, bet ir raginimas visiems suvokti skaitmeninių įgūdžių potencialą, apimančią jų svarbą šiuolaikinėje visuomenėje, žengiant koja kojon su technologijomis ir įdarbinant jas savo naudai.

Testimonials