Aplinkos tausojimas ir rūšiavimo skatinimas jaunimo mainų projekte „Let’s change the world together!“ - Unique Projects

Aplinkos tausojimas ir rūšiavimo skatinimas jaunimo mainų projekte „Let’s change the world together!“

Žemė – mūsų namai, todėl tik nuo mūsų priklauso, ar sugebėsime juos išsaugoti. Žemės istorijoje klimatas keitėsi dėl natūralių priežasčių, tačiau pastaruosius 200 metų klimato kaitai daug įtakos turėjo žmonių veikla.

Asociacija „Unique projects“ 2018 m. kovo 11–19 d. įvykdė jaunimo mainų projektą „Let’s change the world together!“ (liet. „Pakeiskime pasaulį kartu!“), kuris vyko Kaune. Šis projektas subūrė 31 jaunų žmonių grupę iš penkių skirtingų šalių: Lietuvos, Latvijos, Kroatijos, Bulgarijos ir Rumunijos. Projektas skatino susimąstyti apie globalias aplinkos problemas, sukurti ir išbandyti naujų būdų, padedančių kasdieniniame gyvenime saugoti gamtą. Projektas apėmė įvairias temas: draugiškumą aplinkai, aplinkosaugą, rūšiavimą, sveikesnį gyvenimo būdą.

Projekto metu buvo naudojami neformaliojo ugdymo metodai bei skatinamas mokymasis iš patirties. Kiekvieną vakarą vykdėme refleksijas, kurios padėjo geriau pažinti save ir įsivertinti įgytas kompetencijas. Vyko įvairios veiklos: kūrybinės dirbtuvės, namų darbų pristatymai, atvejų analizė, susitikimai su aplinkosaugos atstovais, aktyvios veiklos lauke, kurios padėjo pajausti ryšį su gamta, bei dauguma kitų, su projekto tema susijusių, įdomių veiklų.

Dalyviai projekto metu susipažino su šiuolaikinėmis globaliomis problemomis, netinkamo žmonių elgesio padariniais, kitų šalių atsakingo rūšiavimo nauda ir jo būdais. Taip pat turėjome susitikimą su organizacijos „Darom“ atstovais, kurio metu dalyviai susipažino su jų vykdoma veikla ir išmoko tinkamai rūšiuoti. Be to, jauni žmonės įgijo daugiau žinių apie tikslus, susijusius su septintąja aplinkosaugos veiksmų programa, savo šalies pasaulinius aplinkosauginius įsipareigojimus. Projekto pabaigoje organizavome žaibišką sambūrį (angl. „flash mob“), į kurį kvietėme prisijungti ir vietinės bendruomenės narius. Jo tikslas buvo skatinti žmones susimąstyti apie egzistuojančias globalias aplinkos problemas, mažinant aplinkos taršą.

Projekto dalyvė Laura džiaugėsi projekto grupe užsiėmimais: „Visi dalyviai aktyviai įsitraukė į veiklas, dalinosi savo žiniomis, idėjomis ir pasiūlymais. Mainų metu turėjome įvairių veiklų: mokėmės rūšiuoti, kalbinome praeivius, simuliavome debatus, skaičiavome savo „Carbon footprint“ ir kt. Buvo naudinga pasidalinti patirtimi apie kiekvienos šalies aplinkosaugos, gamtinę situaciją bei aptarti, kaip galėtume ją keisti. Žinoma, jaunimo mainų kulminacija buvo žaibiško sambūrio „Go green“ atlikimas Kauno Laisvės alėjoje, apsirengus pačių išpieštais žaliais marškinėliais už saugią aplinką. Maloniai nustebinome praeivius savo šokiu ir atkreipėme dėmesį“.

Dalyvė iš Rumunijos Diana Roxana Izdrui pasakoja: „Mėgavausi visomis veiklomis, susijusiomis su projekto tema, taip pat tomis, kuriose reikėjo dirbti grupėse – tai buvo puikus balansas“.

Be abejo, projektas nepraėjo ir be tarpkultūrinio pažinimo – kiekvienos šalies tarpkultūrinio vakaro. Šioje veikloje dalyviai buvo labai kūrybiški, vakarai baigdavosi tradiciniais šokiais ir muzika, tarpkultūriniais pašnekesiais.

Galima teigti, jog  projekte praleistas laikas buvo kupinas gerų emocijų, kūrybiškų ir aktyvių veiklų, tarpkultūrinio bendravimo ir pažinimo, ryšio su mus supančia aplinka kūrimo, atsakomybės jausmo ugdymo bei nuolatinio kiekvieno dalyvio, kaip asmenybės, augimo.

„Pirmiausia, kai pretendavau į projektą, šiek tiek nerimavau, nes tai būtų buvęs pirmasis mano „Erasmus+“ projektas. Dabar galiu drąsiai teigti, jog Lietuvoje aš sutikau puikių žmonių, iš kurių išmokau bei sužinojau daug įdomių dalykų apie aplinką, skirtingas kultūras, įpročius ir pradėjau domėtis su aplinka susijusiomis problemomis. Tai buvo įsimintina savaitė, kuri suteikė neįkainojamos patirties“, – tokiais įspūdžiais apie projektą dalinosi Diana Roxana Izdrui.

Tikimės, jog mūsų projektas padėjo atkreipti visuomenės dėmesį į globalias problemas. Prie gamtos išsaugojimo gali prisidėti kiekvienas žmogus, ne tik „Žaliųjų“ organizacijos ar aplinkos ministerija. Tereikia pakeisti savo gyvenimo įpročius kasdienėje buityje: pradėti rūšiuoti šiukšles, taupyti elektrą, dažniau naudotis viešuoju transportu, pirkti mažiau popieriaus, kuo mažiau maisto produktų išmesti į konteinerius.

Šis projektas – tik mažas žingsnelis didelio tikslo link, tačiau drauge galime keisti aplinką ir mus supantį pasaulį savo elgesiu kiekvieną dieną. Nors po projekto praėjo tik keli mėnesiai, norime pasidžiaugti, jog dalyviai aktyviai prisideda prie žemės išsaugojimo – lietuviai balandžio 21 dieną dalyvavo kasmetinėje aplinkos tvarkymo akcijoje „Darom“, tą pačią dieną dalyviai iš Bulgarijos tvarkė parką „Lipnik“, esantį Teketo miestelyje. Taip pat visi prisijungėme prie kroatų vykdomos iniciatyvos „Blue Bag Challenge“ – kiekvienas dalyvis jūros, ežero ar upės pakrantėje pririnko po maišą į krantą išmestų šiukšlių. Šios akimirkos talpinamos „Instagram“ socialinėje paskyroje (daugiau informacijos galima rasti So,).

Testimonials