„Alcohol-free“ arba laisvalaikio kūrimas be alkoholio tradicijos - Unique Projects

„Alcohol-free“ arba laisvalaikio kūrimas be alkoholio tradicijos

Prieš kelerius metus buvo įprasta girdėti, jog alkoholio suvartojimo rodiklis mūsų šalyje yra vienas aukščiausių pasaulyje. Remiantis Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO) duomenimis, Lietuva tarp kitų pasaulio šalių 2017 metais užėmė pirmąją vietą tarp daugiausiai suvartojamo alkoholio kiekio tenkančiam vienam gyventojui (15 m. ir vyresniam) – 12,3 litrų per metus. Tai yra rimta mūsų šalies problema, tačiau didelio alkoholio kiekio suvartojimas ir viso to pasekmės yra ne mažiau aktualios problemos ir kitoms šalims. Girdime daug apribojimų siūlymų, kad gyventojai rečiau vartotų alkoholinius gėrimus, tačiau pamirštama, kad vertybės ir įpročiai formuojasi dar mokykliniame amžiuje.

Asociacija ,,Unique Projects” organizavo jaunimo mainų projektą ,,Alcohol-free’’, kuris vyko šių metų lapkričio 2-9 dienomis, Kaune. Projekte dalyvavo net 35 jaunuoliai iš skirtingų šalių: Lietuvos, Rumunijos, Baltarusijos, Lenkijos ir Čekijos. Projektu buvo siekiama keisti požiūrį į alkoholio vartojimą, paskatinti jaunus žmones ieškoti kitų laisvalaikio praleidimo alternatyvų, taip pat kurti teigiamą poveikį vietos bendruomenėje.

Projektas buvo paremtas neformaliojo ugdymo metodais, kurie skatino atvykusius dalyvius daugiau įsigilinti į temą. Kiekvieną dieną buvo vykdomos skirtingos veiklos, kurios padėjo daugiau sužinoti apie problemas, susijusias su alkoholio vartojimu kiekvienoje iš atvykusių šalių, alkoholizmo pasekmes asmeniui, jo sveikatai ir šeimai. Taip pat buvo praktikuojamos alternatyvios laisvalaikio praleidimo veiklos. Dalyviai užsiėmė tokiomis veiklomis kaip: forumo teatras, atvejo analizės, diskusijos, kūrybinės dirbtuvės, susitikimai su įvairių sričių atstovais ir kt. Kiekvieną vakarą buvo vykdomos refleksijos, kurios padėjo geriau suprasti įsisavintas žinias, įsivertinti įgytas kompetencijas bei įsigilinti į asmeninius patyrimus.

Praplėsti akiratį ir praktiškai įsigilinti į temą padėjo ir specialūs vizitai, susitikimai. Projekte apsilankė Kauno miesto savivaldybės Visuomenės Sveikatos biuro ir Kauno Jungtinio Sveikatos klubo atstovai. Jie pasidalino sveikatos rodikliais visuomenėje ir statistika, pristatė šios temos svarbą bei vykdomus renginius, kurie skatina sveikatingumą bei sveikas laisvalaikio praleidimo galimybes, tokias kaip: joga, kalanetika, raumenų stiprinimas, bėgimas, funkcinės treniruotės, zumba, šokiai ar net futbolo kamuolio valdymas. Atstovai paminėjo ir tai, kad įdomių ir naudingų sporto užsiėmimų atrasti gali visi: vaikai, mamos su mažyliais, jaunimas, suaugusieji ir net senjorai. Ilgametę patirtį sukaupę treneriai pabrėžia, kad čia svarbiau ne amžius ar fizinis pajėgumas, bet noras gyventi sveikiau ir aktyviau.

Dalyviai taip pat turėjo galimybę apsilankyti Respublikiniame Priklausomybės ligų centre Kauno filiale. Vizito metu jauni žmonės buvo supažindinti su centro veikla, teikiamomis paslaugomis. Centro atstovai papasakojo, jog čia didelis dėmesys skiriamas ne tik suaugusiems ir jaunimui, žalingai vartojantiems arba priklausomiems nuo psichiką veikiančių medžiagų ir lošimų, bet ir pacientų šeimos nariams, kuriems yra teikiamos individualios psichologo, socialinio darbuotojo konsultacijos, skaitomas specialus paskaitų ciklas.

Pasak lietuvės dalyvės I. Juškaitės, projekto metu ji ne tik turėjo galimybę išeiti iš savo komforto zonos kalbant angliškai su kitataučiais, bet ir visapusiškai patobulėjo. Merginai buvo be galo buvo įdomu susipažinti su skirtingomis tradicijomis, kultūromis ir žmonėmis, o kalbant apie projekto temą – išgirsti šios problemos sprendimo būdus, ir sužinoti, kiek daug žmonių ties tuo nuoširdžiai dirba

Projekto dalyviai įgijo ne tik su projekto tema susijusių žinių ir kompetencijų, tačiau ir patobulino užsienio kalbą, viešojo kalbėjimo įgūdžius, išmoko bendradarbiauti su žmonėmis iš skirtingų kultūrų. Galima teigti, jog projekte praleistas laikas buvo kupinas gerų emocijų, kūrybiškų ir aktyvių veiklų, tarpkultūrinio bendravimo ir pažinimo, atsakomybės jausmo ugdymo bei nuolatinio kiekvieno dalyvio, kaip asmenybės, augimo. Projekte dalyvavę jauni žmonės suprato alkoholio vartojimo žalą bei atrado naujų laisvalaikio praleidimo alternatyvų, į kurias įtrauks ne tik savo šeimos narius, draugus, bet ir vietinę bendruomenę.

Testimonials